Európska únia: Skončí pôsobnosť Facebooku v Európe?

V  predošlom článku Zrušenie Privacy Shield sme Vám priniesli informáciu o súčasnom neoficiálnom zákaze prenosu osobných údajov spoločností z Európskej Únie do Spojených štátov amerických. Všetko to začalo neopatreným prenosom osobných údajov používateľov Facebooku na servery v USA, kde sa prišlo k výsledku, že legislatíva tretej krajiny nepokrýva rovnaké zabezpečenie a ochranu osobných údajov ako legislatíva v EÚ.

Podľa najnovších informácií Facebook Ireland Limited pohrozil, že pokiaľ Írsky dozorný orgán na ochranu osobných údajov neustúpi so svojimi prísnymi opatreniami a zákazom v rámci prenosu dát do USA, sociálny gigant chystá z Európskej únie svoj odchod.

Facebook na základe zákazu dozorného orgánu predložil hneď niekoľko obvinení, vrátane zaujatosti dozorného orgánu voči sociálnej platforme.

Ako poukazuje súdny spor, spoločnosť Facebook Ireland Limited  to berie seriózne. Yvonne Cunnane – vedúca oddelenia pre ochranu osobných údajov Facebooku v Írsku argumentuje, že prerušením veľkého množstva údajov EÚ by ostal výnosový potenciál Facebooku ohrozený.  Zároveň poukazuje na to, že táto sociálna platforma je v dnešnej dobe silným a dôležitým nástrojom na slobodu prejavu.  Či tieto argumenty premostia fakt, že Facebook je častokrát súčasťou aj mnohých konšpiračných teórií a silným manipulátorom, napríklad v rámci volieb, nie je známe.

Výsledkom sporu je zatiaľ rozhodnutie v prospech Facebooku, teda obmedzenie zákazu Írskeho dozorného úradu na ochranu osobných údajov. Toto rozhodnutie však úrad môže napadnúť. Podľa odborníkov na ochranu súkromia je informácia o odchode len prázdnou hrozbou. Vyjadrenie sa dostavilo aj od M. Veale, výskumníka technologickej politiky University College London, a to konkrétne, že myšlienka, aby sa Facebook stiahol z európskeho trhu, je absurdná.

O tom, ako bude pokračovať možný spor „o osude“ 410 milión európskych užívateľov Facebooku tak nie je celkom rozhodnuté. O bližších aktualitách Vás budeme informovať.

Zdroje: https://www.theguardian.com/technology/2020/sep/22/facebook-says-it-may-quit-europe-over-ban-on-sharing-data-with-us

https://www.vice.com/en/article/889pk3/facebook-threatens-to-pull-out-of-europe-if-it-doesnt-get-its-way