Whatsapp: Neprimeraná zmena podmienok

Poskytovanie osobných údajov online platformám už v súčasnosti nie je žiadnym tajomstvom. Väčšina z nich ich zbiera, aby používateľom zaručila skvalitnenie služieb, pomohla zlepšovať, prispôsobovať či uvádzať služby na trh. Čo sa však stane, ak aplikácia populárna „end-to-end“ šifrovaním začne zdieľať viac osobných údajov s firmou Facebook neprimeraným spôsobom?

Whatsapp – jedna z najpopulárnejších multi-platformových aplikácií, ktorú využívajú približne 2 miliardy obyvateľstva, prichádza so zmenou podmienok ochrany osobných údajov. Od 8. februára 2021 bude osobné údaje používateľov mimo Európsku únie a Veľkej Británie zdieľať aj so svojou materskou spoločnosťou Facebook. Medzi tieto údaje sa okrem telefónnych čísiel a polohy zariadení, pridá aj interakcia medzi samotnými zariadeniami.

Požiadavku aplikácie Whatsapp o zdieľanie ďalších dát so sociálnou platformou Facebook je takmer nemožné odmietnuť. Používateľ operačného systému Android sa stretne s možnosťou „povoliť“ alebo „odložiť na neskôr,“ zatiaľ čo pri verzii iOS musí používateľ so zmenami súhlasiť, inak sa notifikácie nezbaví.

Slovenským používateľom zdieľanie dát s Facebookom nehrozí

Používatelia v rámci EÚ a Veľkej Británie sa síce zdieľaniu svojich dát s Facebookom tentokrát vyhnú. no zhromažďovaniu väčšieho počtu dát v aplikácii Whatsapp určite nie. Aj to je jednou z aktualizovaných podmienok o ochrane súkromia.

Náhradou za Whatsapp má byť aplikácia Signal, ktorú odporúčajú aj slovenskí etickí hackeri. Spôsob, akým Signal pristupuje k bezpečnosti, či ochrane súkromia, je podľa nich jedinečný. O tom, aby používatelia uprednostnili Signal pred doteraz zaužívanými messengermi, píše aj zahraničný mesačník Wired.

Na rozdiel od Whatsappu, Signal vyhlásil, že pristupuje len k jednému údaju, ktorým je telefónne číslo používateľa. Zároveň ponúka tzv. systém miznúcich správ – správy, ktoré sa uplynutím doby (minimálnou dobou 5 sekúnd a maximálnou dobou 1 týždeň) z aplikácie odstránia. Táto forma ochrany údajov je aj súčasťou aplikácie Whatsapp, zatiaľ len v testovacej fáze. 

Ďalšou výhodou sú šifrované profily, či inkognito „prepínač“ pre verziu Android. Režim inkognito zabezpečí, aby sa správy používateľov neodosielali späť do spoločnosti Google.

To, pre ktorú aplikáciu sa v rámci online priestoru používatelia rozhodnú, je len na nich. Z hľadiska ochrany osobných údajov však Facebook v minulosti čelil mnohým incidentom, či súdnemu sporu, keď nerešpektoval súkromie používateľov, či neprimerane narábal s ich osobnými údajmi. Dôležitou vecou naďalej zostáva, aby si používatelia pred nainštalovaním akejkoľvek aplikácie najprv overili ochranu pred spracovaním ich osobných údajov na aplikáciou uvedené účely.